|  |   |  |  
 
  • خانه
  • اخبار شاعر
  • یوسف‌نیا در «چشم شب روشن»: کارکرد شعر هشدار به مخاطب برای حرکت در مسیر انسانیت است

یوسف‌نیا در «چشم شب روشن»: کارکرد شعر هشدار به مخاطب برای حرکت در مسیر انسانیت است

برنامه «چشم شب روشن» با اجرای محمد صالح‌علا و به تهیه‌کنندگی امیر قمیشی، با حضور مرتضی امیری اسفندقه شاعر میزبان سعید یوسفی‌نیا بود.

به گزارش شاعر، در ابتدای این برنامه که شنبه ۴ دی ماه روی آنتن رفت، سعید یوسفی‌نیا با بیان اینکه هر تعریفی از شعر آن را محدود می‌کند، گفت: اگر شعر نفس کشیدن در زندگی است، شعر می‌تواند همه چیز باشد.

وی درباره کارکرد شعر عنوان کرد: اگر شعر بعد از قرن‌ها همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد، نشانگر این است که کارکردی دارد و کارکردهای شعر نیز متنوع است. شعر مرثیه، مدح، شعر برای سنگ قبر، شعر اعتراض و انقلاب، شعر طبیعت جزو کارکردهای شعر محسوب می شود اما تمام این کارکردها باید زیرمجموعه کارکرد اصلی باشد.

این شاعر افزود: شعر به این دلیل به وجود آمده که به انسان هشدار دهد که فرصت کمی در این دنیا دارد و مواظب اندیشه و اخلاقش در این دنیا باشد. دین اسلام هم برای مکارم اخلاق آمد.

وی یادآوری کرد: شعر واقعی نه زمان می‌شناسد و نه مکان و برای همه انسان‌ها با هر زبان و نژادی کارکرد دارد. کارکرد شعر ۵۰ درصد به خود شعر و ۵۰ درصد به مخاطب مربوط می شود. کارکرد شعر این است که ما را با جان درختی که قطع شده و به کتاب تبدیل شده، آشنا کند و به نوعی این درخت قربانی معرفت شده است. باید کتاب‌هایی منتشر شود که ارزش قتل عام درختان را داشته باشد.

یوسفی‌نیا بیان کرد: ما درخت‌های بسیاری را برای شعرها قطع کردیم و اگر شعر خوب نباشد، این درخت‌ها را قتل عام کردیم. شعر حقیقت را با زبان واژه‌ها و با نگاه زیبایی شناسانه شاعر به مخاطب عرضه می کند. کارکرد شعر این است که در این زیبایی بی نهایت فرصت ما کم است و معمولا کسانی که می‌دانند فرصتی ندارند، زیبایی را بهتر درک می‌کنند.

این شاعر که تحقیقاتی در رابطه با حکیم سنایی داشته است، درباره او گفت: حکیم سنایی با ظهور خود در شعر ظرفیت آن را کشف کرد و متوجه شد که معرفت و شعر دو روی یک سکه هستند. شعر به معنای اصلی خود می‌تواند سرشار از حکمت باشد و زبان پروین اعتصامی نیز همین طور است تا آنچه می‌خواهد در مجموعه اخلاقی حکمی به مخاطبان خود ارائه دهد.

وی در پایان اعلام کرد: شاعر مخاطبان خود را به انسانیت ترغیب می کند و به آن‌ها تذکر می دهد که از جاده انسانیت خارج نشوند.

«چشم شب روشن» شنبه تا چهارشنبه‌ها به تهیه‌کنندگی امیر قمیشی و با اجرای محمد صالح علا، ساعت ۲۳ از شبکه چهار سیما روی آنتن می رود.

 

نرم افزار های ادبی

نرم افزار دُرج

نرم افزار دُرجنرم افزار دُرج

نرم افزار تاریخ ایران اسلامی

نرم افزار تاریخ ایران اسلامینرم افزار تاریخ ایران اسلامی

شاهنامه فردوسی

شاهنامه فردوسیشاهنامه فردوسی

نرم افزار مثنوی و معنوی مولانا

نرم افزار مثنوی و معنوی مولانانرم افزار مثنوی و معنوی مولانا