|  |   |  |   |

  • خانه
  • اخبار شاعر
  • آرش صادق‌بیگی نویسنده مجموعه داستان «بازار خوبان» و برگزیده نهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد

آرش صادق‌بیگی نویسنده مجموعه داستان «بازار خوبان» و برگزیده نهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد

آرش صادق‌بیگی

تلاش کردم در «بازار خوبان» قصه‌گو باشم

آرش صادق بیگی
 
نویسنده برگزیده در جایزه ادبی جلال آل‌احمد می‌گوید که در نوشتن کتابش تلاش کرده قصه‌گو باشد.

آرش صادق‌بیگی نویسنده مجموعه داستان «بازار خوبان» و برگزیده نهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان داشت: «بازار خوبان» و داستان‌های در یک دوره ده ساله سر صبر و حوصله نوشته شده است. علاقه من از ابتدای ورود به عرصه نوشتن به داستان کوتاه بود و به همین مساله نیز گرایش پیدا کردم ولی با این همه داستان کوتاه در مقایسه با رمان در ایران و جهان اقبال کمتری دارد. با این همه در ایران ما امروز نویسنده داستان کوتاه و نیز مجموعه داستان‌های کوتاه بیشتری نسبت به رمان نویس و آثار داستانی بلند داریم.

وی ادامه داد: به باور من و برخلاف باور رایج، داستان کوتاه نوشتن نیاز به پیچیدگی و اندیشه‌زدگی ندارد. داستان کوتاه موفق باید در وهله‌ی اول بتواند روراست قصه‌اش را تعریف کند، به زندگی آدم‌هایش نزدیک شود و لایه‌های اجتماعی درون آنها را باز کند. در داستان کوتاه بیشتر از اینکه به دنبال اندیشه و نوشتن تمثیلی باشیم باید سرراست حرف برنیم تا آدم‌های بیشتری بتوانند خودشان را در دل قصه‌های ما پیدا کنند و در نهایت مخاطب بیشتری نیز پیدا کنیم.

این نویسنده تصریح کرد: داستان‌های کتاب «بازار خوبان» با فاصله و در عرض نزدیک به ده سال نوشته شده و امیدوارم با خوانش آن یک اتفاق درونی برای مخاطبانم روی دهد.
صادق‌بیگی ادامه داد: بیشتر داستان‌های کتاب من در اصفهان رخ می‌دهد و باوجود اینکه به فضاهای سنتی‌تری می‌پردازد اما آنچه در آن‌ها روایت می‌شود زندگی عادی آدم‌هاست. من پیوند میان زندگی عادی مردم با مدیوم‌های نمایشی را دوست دارم و سعی کردم در کتابم هم این را به نمایش بگذارم با این همه آنچه در این مجموعه برایم اهمیت داشت دارا بودن پلات داستانی و قصه در هر داستان بود.

وی افزود: سعی کردم قواعد داستان‌نویسی را به‌درستی در داستان‌های این مجموعه اجرا کنم؛ چه در اجرای موقعیت‌ها، چه در فضاسازی و حتی در پایان بندی.

این نویسنده تصریح کرد: به باور خودم یکی از دلایلی که «بازار خوبان» دیده شد روایتگر بودن داستان‌ها است.

برچسب ها: اخبار شاعر

چاپایمیل