|  |   |  |   |

  • خانه
  • اخبار شاعر
  • آلمان میزبان روز زبان فارسی و ایران میزبان روز زبان آلمانی می‌شود

آلمان میزبان روز زبان فارسی و ایران میزبان روز زبان آلمانی می‌شود

بنیاد سعدی و انستیتو گوته برلین برای برگزاری مراسم روز زبان فارسی در آلمان و روز زبان آلمانی در ایران، به توافق اولیه رسیدند. دیدار نمایندگان بنیاد سعدی و انستیتو گوته برلین

به گزارش پایگاه خبری شاعر به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، رئیس اداره اروپای بنیاد سعدی به منظور ارتقای تعامل‌های بین المللی این بنیاد با مؤسسات آلمانی، از انسیتو گوته آلمان در برلین بازدید و با رئیس آن مؤسسه دیدار و مذاکره کرد.

در این جلسه دوستانه که با حضور طریقت، کارشناس رایزنی جمهوری اسلامی ایران در آلمان صورت گرفت، فعالیت‌ها و برنامه‌های آتی بنیاد سعدی در راستای گسترش زبان فارسی در حوزه اروپا تشریح شد.

زهرا سالمی، رئیس اداره اروپای بنیاد سعدی نیز به الگوبرداری سایت بنیاد از روش نهادهای مشابه و به ویژه انستیتو گوته اشاره و تأکید کرد: اساساً تشکیل بنیاد سعدی بر اساس یک ضرورت مشابه مراکزی چون انستیتو گوته آلمان، سروانتس اسپانیا و آلیانس فرانسه برای مأموریت آموزش روش مند آموزش زبان به علاقه مندان بوده است.

وی در ادامه به خبر اخیر منتشر شده مبنی بر اینکه بنا به مصوبه سنای فدرال آلمان، زبان فارسی در این کشور در هر ۱۶ ایالت به عنوان زبان انتخابی در کنار زبان‌های خارجه انگلیسی و آلمانی در مدارس آلمان تا سطح دیپلم به رسمیت شناخته شده، اشاره کرد و گفت: با توجه به حضور جمعیت زیادی از ایرانیان در آلمان و لزوم بهره‌برداری از ظرفیت موجود، تهیه کتاب‌های آموزشی برای این گروه سنی لازم است و در دستور کار جدی بنیاد سعدی قرار دارد و برای این مسئله، نیازمند همکاری مؤسسات مشابهی همچون انستیتو گوته هستیم که تجربیات ارزشمندی را طی سال‌ها فعالیت به دست آورده است.

سالمی همچنین به پیشینه گسترده و دیرینه زبان فارسی در آلمان اشاره کرد و گفت: زبان فارسی در حدود ۲۰ دانشگاه در آلمان در رشته‌های مختلف اعم از ایران شناسی، اسلام شناسی، مطالعات خاورمیانه و شرق ‌شناسی، به عنوان زبان انتخابی دانشجویان این رشته‌ها تدریس می‌شود.

گابریله گالر، رئیس انستیتو گوته برلین نیز با ابراز شگفتی از تاریخچه حضور زبان فارسی در آلمان و وجود موسسه‌ای مانند بنیاد سعدی در ایران، در خصوص معرفی مؤسسه‌ای بین‌المللی و متخصص در زمینه تألیف کتاب‌های آموزش زبان برای رده سنی دبستان برای تدریس زبان فارسی در مدارس اعلام آمادگی کرد.

وی همچنین توضیحاتی در رابطه با دوره‌های مختلف دانش ‌افزایی انستیتو گوته برلین که در قالب پکیج‌های مختلف برای مناطق مختلف و با نرخ‌های متفاوت اعم از رایگان، بورس تحصیلی و غیره تعریف شده است، ارائه داد.

بر اساس این گزارش، در این نشست، مذاکراتی درباره امکان برگزاری مراسم «روز زبان فارسی» در کشور آلمان و همچنین «روز زبان آلمانی» در ایران، میان دو طرف صورت گرفت و مقرر شد طرح آن به زودی از سوی بنیاد سعدی ارائه شود و رئیس موسسه انیستیتو گوته برلین نیز پس از مشورت با مدیران عالی رتبه این موسسه، نتیجه را از طریق رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در برلین، به بنیاد اعلام کند.

بخش اخبار | پایگاه  خبری شاعر


منبع: مهر نیوز

چاپایمیل