|  |   |  |   |

هفتمین همایش مهر مولانا برگزار می‌شود

هفتمین همایش مهر مولانا با عنوان آیینه‌های هستی روز چهارشنبه ۱۹ مهر برگزار می‌شود. مولانا

به گزارش پایگاه خبری شاعر به نقل از خبرگزاری مهر، هفتمین همایش مهر مولانا با عنوان آیینه‌های هستی روز چهارشنبه ۱۹ مهر در تالار فرهنگ و هنر برگزار می‌شود.

مهر مولانا نام همایشی است که از مهرماه سال ۱۳۹۰، هر سال همزمان با روز تولد مولانا جلال الدین توسط موسسه فرهنگی-هنری سروش مولانا برگزار می‌شود. این همایش طی مسیر ۶ ساله خود زمانی به مهر در نظام اندیشگانی مولانا پرداخته، مدتی به نظام اخلاقی این عارف بزرگ و در آخرین برنامه هم به نسبت ما با مولانا پرداخته است.

هفتمین همایش مهر مولانا به قیاسِ بسترهای شکل گیری اندیشه مولانا و حافظ می پردازد. با وجود این که فاصله زمانی چندانی بین دو قله اندیشه و ادبیات فارسی نیست، اما جهان بینی، ساختار ادبی و هستی شناسی تقریبا متفاوتی را در نظام اندیشگانی این دو بزرگ می‌بینیم. از این رو هفتمین همایش مهر مولانا به واکاوی زمینه‌هایی که منجر به این تفاوت شده‌اند خواهد پرداخت.

در این همایش مقصود فراستخواه (جامعه شناس) به مقایسه جامعه‌شناختی دو تیپ متفاوت شعر عرفانی حافظ و مولوی و محمدرضا سرگلزایی (روانپزشک) به مقایسه آرکی‌تایپ‌های (کهن الگوها) عرفان این دو بزرگ می‌پردازند. همچنین محمد استعلامی (مولوی‌پژوه) در رابطه با درستی و نادرستی روایت‌هایی که پیرامون عرفای ما و به ویژه حافظ و مولانا وجود دارد سخنانی ارائه خواهد داد. 

این همایش روز چهارشنبه ۱۹ مهر از ساعت ۱۷:۳۰ در تالار فرهنگ و هنر واقع در خیابان انقلاب، نبش برادران مظفر جنوبی، پلاک ۱۰۷۶ برگزار می شود.

بخش اخبار | پایگاه  خبری شاعر


منبع: مهر نیوز

برچسب ها: اخبار شاعر

چاپ ایمیل