|  |   |  |   |

وجدان درد

یک روز خیلی خوب را سپری کرده بودم و از صبح که بیدار شدم تا غروب توی استخر کلی خوش گذرونده و روی کاناپه ولو شده بودم. تا این که صدای زنگ آپارتمان بلند شد و همه چیز را تغییر داد.
از چشمی در نگاه کردم. خانم همسایه مان بود. زنی نسبتا مسن و قابل احترام. توی چند ماهی که به اینجا آمده بودیم تنها همسایه ای بود که بیشتر از سایرین با مادرم صمیمی شده بود.
در را باز کردم و ایشون رو تعارف کردم تا به داخل بیایند که گفتند : «نه پسرم .یه کار کوچیک باشما دارم. حقیقتش دخترم حالش خوب نیست.باید زودتر بروم .فقط غرض از مزاحمت این که من نوه ای دارم به نام متین که اغلب به منزل ما می آید و شاید شما هم او را دیده باشید. او همیشه برایم از مسائل علمی و تحقیقات جدید صحبت می کند و مادربزرگ پیرش را از تازه ترین اخبار تکنولوژی باخبر می کند.»
همین طور که ایشون صحبت می کرد توی دلم می گفتم: «اینها چه ربطی به من دارد.»
ایشون گفت: شاید با خودت بگویی اینها چه ربطی به من دارد.اما کاملا روی صحبتم باشماست. شما و همه جوونهایی که طرز استفاده صحیح تکنولوژی رو نمیدو نید. همین متین، نوه ام، تقریبا پارسال بود که بهم گفت: «مادربزرگ می دونی وایفای چیه؟» منم که چیزی سرم نمیشه گفتم :« نه مادرجان بگو تا یاد بگیرم.» بعد تبلتش رو که دستش بود آورد جلو تا خودم بخونم. اونجا نوشته بود:
global health center نوشت:« وای فای یکی از اختراعات مهم در زمینه تکنولوژی محسوب می شود چرا که یکی از معدود اختراعاتی است که تقریبا تمام رده های سنی درگیراستفاده از آن هستند و حتی نوزادان و جنین که توانایی استفاده از آن را ندارند در معرض اشعه آن قرار دارند.»
گفتم : آهان شما اینترنت ندارید و می خواهید ادامه مطلب رو بخونید؟ بفرمایید داخل، من همیشه مودمم روشن است.
گفت: « نه پسرم موضوع همینه. توجای پسرم هستی. من دو تا دختر باردار دارم که از ابتدای بارداری به منزل ما اومدند تا ازشون مراقبت کنم. خانم دکترشون که الهی خدا خیرش بده، گوششون رو باز کرده و گفته سعی کنید تا حد امکان از تلفن همراه و همین طور از مودم هایی که از طریق وایفای داده ها رو منتقل میکنند استفاده نکنید. ماهم خیلی آسوده بودیم که خونه من نه اینترنت هست نه دستگاه مودم . تلفن های همراه رو هم اغلب خاموش میکنیم و دست کم دو متر دور از خودمون میذاریم تا هیچ خطری جنین هارو تهدید نمیکنه.
دخترهام هر دو برای مراقبت بارداری پیش دکترشون می رفتند تا ماه چهار که خدا رو شکر روند رشد شون طبیعی بود اما متاسفانه هر دو جنین از اون به بعد دچار اختلالات کندی رشد شدند و خانم دکتر از این مساله نگران شد و سوال براش پیش اومده بود که چرا هر دو باهم به کندی رشد دچار شدند. من هم برایش توضیح دادم که هر دو دخترم یک تغذیه و یک نوع رسیدگی دارند چون از ابتدای بارداری با من زندگی می کنند .همین باعث شد تا خانم دکتر بیشتر به فکر فرو بره که قطعا یک عامل در کندی روند رشد جنین ها تاثیر داشته است و از ما پرسید :آیا کسی در منزل شما از وایرلس و وایفا استفاده میکند؟چون این فرضیه های جدید پزشکی در مورد جنین هایی است که رشد کندی دارند.ما گفتیم :نه.شما پزشک با وجدانی هستید و این توصیه ها را قبلا به ما گوشزد کردید و من حتی وقتی با تلفن همراه مشغول صحبت هستم حدود سه چهار متر از آنها فاصله می گیرم تا نوه های عزیزم که در حال تکثیر هستند آسیب نبینند.
خانم دکتر گفت : درود بر شما . من از شما که این قدر با فرهنگ و با وجدانید تشکر می کنم. چون معمولا افراد کمسواد و قدیمی می گویند : ای بابا خدا بزرگه و چون از نظر علمی آگاهی کافی ندارند و از شکستن سلول و دی ان ای و... چیزی سر در نمیارند اهمیتی هم قائل نمیشند. در صورتی که خداوند عقل بشر را برای همین داده است که اندیشه کند. افلا یعقلون .
خلاصه پسرم سرتو درد نیارم.خانم دکتر به ما گفت: «متاسفانه اشعه وایفا از بتن، سیمان و استخوان جمجمه و... به راحتی عبور میکنه. یعنی این جور نیست که شما می فرمایید ما مودم نداریم پس اشعه ای در منزل شما نیست.» بعدهم تبلت خودش را از کیفش درآورد و به من ودخترهام گفت:« بینید وقتی به قسمت تنظیمات میرویم گزینه ای به نام wifi وجود دارد که ابتدا آن را روشن میکنم تا ببینم در اطراف مطب من چند نفر دکمه وایفای پشت مودم خود را روشن گذاشته اند و در واقع اشعه را پراکنده می کنند.
خانم دکتر گوشی جلو چشم تک تک ما گرفت و گفت هشت نفر هستند می بینید؟ و بعد اسامی آنها را خواند: شاتل، سهیلا45، پت و مت، مرتضی پلنگ، منوچهری، تی پی لینک 380، arasT,laleh که متاسفانه کار ضروری و واجبی هم با این تکنولوژی ندارند.»
راستش پسرم بعد از این که از مطب دکتر اومدیم من با متین تماس گرفتم و خواستم تا به منزلم بیاید. وقتی متین اومد ازش خواستم تا با تبلتش کنترل کند و ببیند در اطراف ما چند شبکه وایفای با سیگنال قوی وجود دارد. متین گفت :اینجا پنج شبکه وایفای وجود دارد که چهار تا ضعیف «رویا» ، «تارا کمالی» ، «کلاه قرمزی» و «وبگرد» و یکی متعادله و اسم اون «سعید رسولی» است. دقیقا این «سعید رسولی» همونه که همیشه روشنه. هرموقع که من خونه شماهستم اسمشو میبینم و اصلا در هیچ ساعتی ندیدم که در محدوده و دسترس نباشه. همیشه آنلاینه. »
پسرم وقتی متین اسم شمارو آورد، با خودم گفتم : « برم و بهش بگم اما باز گفتم شاید ناراحت بشی پسرم، و یا اعتقادی به این که وایفای خطرناکه و باعث بیماری MS میشه و باعث سوختن مغز افراد میشه به خصوص کودکان و نوجوانان که در سن رشد و تکثیر سلول ها هستند، نداشته باشی و یا به من بگویی من خاموش کنم بقیه که روشن هستند. درصورتی که پسرم موضوع این است که در کنار چند پرتو ضعیف که یک قوی را تشکیل دهند شما به تنهایی بدترین ضرر را داری می زنی و از طرفی هم همه آن ها هم باید فرهنگ استفاده صحیح را بدانند و در مواقع غیر اضطرار وایفا را لااقل خاموش کنند و از مودم کابلی استفاده نمایند.
خلاصه نیامدم به شما چیزی بگم تا این که دختر کوچیکم چندوقت پیش سقط کرد و الآن حالش خوب نیست. باخودم گفتم بیام بهتون بگم چون ممکنه اصلا در جریان مضر بودن اون نباشید و ناخواسته دارید باعث بیماری های مغزی و ... همسایه ها میشید. پسرم، متین برام از روی اینترنت اینهارو پرینت گرفته تا بخونم .منم آوردم برای شما که لااقل به خاطر خودت و خونواده ت هرموقع به اینترنت نیاز نداشتی بلافاصله مودم را خاموش کنی چون میگن این اشعه تا شعاع نسبتا زیادی پراکنده میشه و متاسفانه به راحتی از دیوار و همه چیز عبور میکنه.»
من که هاج و واج مونده بودم و بسیار بسیار شرمنده شده بودم گفتم : « ممنون لطفا بدین تا بخونم من واقعا از عوارض وایفای چیزی نمی دونستم .از شما هم تشکر می کنم که منو آگاه کردید. بهتون قول میدم این مطالب رو بذارم توی وبلاگم و همین طور گروه های مختلف تا همه بدونن این همه بیماری «ام اس» و میگرن وکندی رشدو ... می تونه از امواجی نشأت بگیره که ما مسبب اون هستیم .
وقتی همسایه مان رفت به فکر فرو رفتم که امروز که به استخر رفته بودم مودم را ازصبح تا غروب روشن گذاشته بودم و چه روزهایی که به مسافرت رفته بودیم و من آن را خاموش نکرده بودم. یرای کم شدن وجدان دردم می خواستم هر چه زودتر دیگران را از آن چه که مطلع نیستند آگاه کنم ، پس به سرعت مودم را روشن کردم اما این بار دکمه وایفای آن را خاموش کردم و در وبلاگم اون مطالب را گذاشتم :

«خطرات وای فای
به قدری جدی هستند که در کشورهای اروپایی از سال ها پیش در این زمینه تحقیقاتی جدی و پرهزینه صورت گرفته است و آن را حتی در یکی از مقالات منتشر شده راهی برای سوزاندن مغر اعضای خانواده نام برده می شود.
از سال 1997 که این پدیده تکنولوژی عرضه شد تا کنون دانشمندان مطالعات بسیاری را در زمینه خطرات استفاده و عوارض اشعه وای فای انجام داده اند که نتیجه واضح و البته شکه کننده بود ! بله وای فای تاثیر بسیار منفی بر سلامت جسم و روان دارد. از مهمترین عوارض استفاده از وای فای و در واقع قرار گرفتن در معرض اشعه وای فای آسیب رسانی به کودکان و سلول های مغز است.
در سال 2008 یکی از دانشمندان آمریکایی تحقیقی را با عنوان " کنترل مغز با گوشی تلفن همراه " ارئه داد و در آن در مورد مضررات استفاده از وای فای به طور دسته بندی شده عوارض و خطرات را بازگو کرد که شامل:

1- وای فای سبب بی خوابی می شود
حتما شما هم متوجه شده اید که بعد از ساعت ها کارکردن با گوشی تلفن همراهتان دچار بی خوابی. شده اید مطالعات نشان می دهد که فرادی که در معرض اشعه های الکترومغناطیسی قرار دارند در الگوی خواب شان تغییرات قابل توجهی دیده می شود و نسبت به سایرین دیرتر به خواب می روند
بنا براین به طور جدی توصیه می شود که نه تنها در ساعات انتهایی شب که بدن آماده برای خواب است بلکه حتی در خواب هم خود را در معرض تلفن همراه و دستگاه وای فای قرار ندهید. همانطور که قبلا هم گفته شد حتی شارژ کردن گوشی تلفن همراه در اتاق خواب هم سبب بی خوابی.
. و مشکلات جدی برای مغز می شود
2- رشد و ترمیم سلول ها را مختل می کند:
برای ثابت کردن این موضوع محققان تعدادی گیاه در اتاقی بدون وای فای و تعدادی دیگر را در اتاقی با وای فای قرار دادند و بعد از 2 هفته نتیجه همان بود که پیش بینی می شد. گیاهان در اتاق آزاد و بدون وای فای رشد کرده بودند اما گیاهانی که در معرض وای فای بودند رشدی در انها رخ نداده بود.

3- وای فای به رشد کودک آسیب می رساند:
در سال 2009 محققان استرالیایی بعد از انجام مطالعات دریافتند که اشعه وای فای سنتز پروتدین ها را تحت تاثیر قرار می دهد و رشد کودک را تا حد قابل توجهی کند می کند.

4- وای فای فعالیت های ذهنی زنان را ضعیف می کند:
30 نفر به طور داوطلبانه در این تحقیق شرکت کردند که 15 نفر آنها مرد و 15 نفر آنها زن بودند. آنها در ابتدا تست ساده ای از عملکرد های مغزی را انجام دادند و بعد از ان به مدت 45 دقیقه در معرض و کار کردن با وای فای با قدرت 2.4 مگا هرتزی قرار گرفتند. نتیجه برای زنان خوشایند نبود! چرا که بعد از این مدت تست قبلی دوباره انجام شد و زنان نتیجه ای ضعیف تر نسبت به قبل دریافتند.5- استفاده از وای فای موجب ناباروری در زنان ومردان می شود:
تاپیر منفی وای قای و اشعه های الکترومغناطیسی تنها بر روی اسپرم نمی باشد و می تواند تخمدان ها را هم مورد حمله قرار دهد.
شبکه های وای فای و اشعه ساطع شده از آنها هم تحرک اسپرم ها را تحت تاثیر قرار داده و سبب شکسته شدن DNA می شود.
طی یک مطالعات تحقیقاتی در یک آزمایشگاه به مدت 45 روز هر روز 2 ساعت موش ها را در معرض اشعه وای فای قرار دادند و بعد از 45 روز متوجه شدند که هم موش ها نر و هم موشه های ماده باروری خود را تا حد قابل توجهی از دست داده بودند و در موش های ماده لانه گزینی تخمدان ها بسیار ضعیف شده بود.

6- وای فای سرطان با سرطان ارتباط دارد:
نگرانی از ابتلا به سرطان همیشه با انسان های دنیای تکنولوژی همراه است .در واقع باید گفت سرطان زا بودن وای فای هنوز به اثبات نرسیده و در این زمینه اتفاق نظر مشخصی درمیان پژوهشگران و محققان جهانی وجود ندارد. با این وجود نتایج بررسی ها روی نمونه های آزمایشگاهی نشان می دهد قرار گرفتن در معرض اشعه های الکترومغناطیسی احتمال بروز تومور های سرطانی را افزایش می دهد.

چطور این خطرات را محدود کنیم؟
جوابی ساده تر و روشن تر از اینکه خود را از اشعه ی وای فای دور نگاه داریم وجود ندارد به نوعی از ساده ترین روش های کاهش خطرات این است که لپ تاپ، موبایل و تبلت ها را در نزدیکی بدن تان نگه ندارید و بعد از اینکه کارتان با این وسایل تمام شد، از آنها فاصله بگیرید. اگر از این دستگاه ها استفاده نمی کنید هیچ دلیلی ندارد که از صبح تا شب در اطراف تان روشن باشند..
»


نویسنده : ندا شجیعی

بخش داستان کوتاه | پایگاه  خبری شاعر


منبع: شعر نو

برچسب ها: داستان کوتاه

چاپ ایمیل